Συνέντευξη με τον κ. Ψύλλο

Για τις ανάγκες της ερευνητικής εργασίας αποφασίσαμε να πάρουμε μια συνέντευξη από ένα επιστήμονα της μεταφυσικής , καταξιωμένο στο χώρο του τον κ. Στάθη Ψύλλο (καθηγητή της Φιλοσοφίας της Επιστήμης και της Μεταφυσικής στο τμήμα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (ΜΙΘΕ) του Πανεπιστημίου Αθηνών).

Αρχικά μας εξήγησε τον όρο μεταφυσική, ο κλάδος που ασχολείται με την ερμηνεία του όντος και του κόσμου. Έπειτα του θέσαμε την ερώτηση για την αθανασία της ψυχής  και μας απάντησε ότι είναι μια απόλυτη κατάσταση και είναι αδύνατο να έχουμε πληροφορίες για τη μεταθανάτια ζωή, γιατί δεν επιστρέψει κάνεις από το θάνατο.

Στη συνέχεια μας εξήγησε ότι η μεταφυσική και η θρησκεία , δεν σχετίζονται  μεταξύ τους, αλλά συνυπάρχουν, δηλαδή είναι δυο έννοιες αυτόνομες. Όσον αφορά τη σχέση νου και σώματος, σίγουρα συνδέονται μεταξύ τους. Για παράδειγμα όταν έχουμε  έντονα συναισθήματα π.χ. άγχος τότε εκδηλώνονται με συμπτώματα στο σώμα όπως  με στομαχόπονο.  Ακόμα με διάφορα ψευτοφάρμακα γιατρεύονται διάφορα συμπτώματα  Το μεγάλο ερώτημα  που  απασχολεί τους επιστήμονες είναι πως επιδρούν το σώμα και ο νους μεταξύ τους.

Τέλος μας είπε πως αυτό τον ώθησε να ασχοληθεί με αυτό το αντικείμενο ήταν ότι η μεταφυσική υπήρξε και είναι μέρος της φιλοσοφίας και ήθελε να ασχοληθεί μα διάφορα θέματα όπως την έννοια της ιδιότητας.

Ευχαριστούμε τον κ. Ψύλλο που μας παραχώρησε αυτή τη συνέντευξη. Η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε μέσω skype και διήρκησε περίπου 50 λεπτά, στη συνέχεια παραθέτουμε ένα μικρό δείγμα της συνέντευξης.