Home Εκδηλώσεις

Αγώνες Αντιλογίας

Αγώνας Αντιλογίας στο 2ο ΓΕΛ Μεγάρων

To  2ο ΓΕΛ Μεγάρων φιλοξένησε ομάδα μαθητών του 7ου ΓΕΛ Νέας Σμύρνης την Τετάρτη 30 Απριλίου 2014, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου,  όπου και πραγματοποιήθηκε αγώνας αντιλογίας.

Οι  δύο ομάδες (Λόγος και Αντίλογος) διασταύρωσαν τα επιχειρήματά τους (υπέρ και κατά) για το θέμα

"H δημοκρατία πρέπει να θέτει όρια στη διατύπωση της γνώμης των δημοσιογράφων"

Οι μαθητές  που συμμετείχαν στις δύο ομάδες είχαν τριάντα λεπτά να προετοιμάσουν τις δύο πλευρές της αντιπαράθεσης, καθώς το θέμα τους ήταν άγνωστο πρίν την έναρξη της διαδικασίας.

Με τη διαδικασία της κλήρωσης, αμέσως μετά την ανακοίνωση του θέματος η ομάδα του 7ου ΓΕΛ Νέας Σμύρνης πήρε το ρόλο του "Λόγου" και η ομάδα του 2ου ΓΕΛ Μεγάρων το ρόλο του "Αντίλογου"

Οι αγώνες αντιλογίας είναι μια παιδαγωγική δραστηριότητα όπου καλλιεργούνται με βιωματικό και ψυχαγωγικό τρόπο σημαντικές ικανότητες όπωςη συνεργασία, η ενεργητική ακρόαση, η κριτική επεξεργασία της πληροφορίας, η αυτοπεποίθηση,  η επικοινωνιακή στρατηγική και η πειστική δημόσια ομιλία.

Τη διοργάνωση των αγώνων και την προετοιμασία της ομάδας του 2ου ΓΕΛ Μεγάρων ανέλαβαν η κυρία  Μαρία Καλογεράκη, Κοινωνιολόγος, η κυρία Χριστιάνα Ροζάκη, Φιλόλογος και την τεχνική υποστήριξη ο κύριος Δημήτρης Σπανουδάκης, Πληροφορικής.

Πατήστε εδώ για να δείτε το ρεπορτάζ του Megara.tv που κάλυψε την εκδήλωση

Ιδανικές φωνές & αγαπημένες - Κ.Π. Καβάφης

Πρόσκληση«Ιδανικές φωνές και αγαπημένες»

«Μια προσέγγιση στην ποίηση του Καβάφη»
από το 2ο ΓΕΛ ΜΕΓΑΡΩΝ

«Ιδανικές φωνές και αγαπημένες»,  μια προσέγγιση στην ποίηση του Κωνσταντίνου Καβάφη  ήταν ο τίτλος της ποιητικής βραδιάς που οργάνωσε το 2ο ΓΕΛ ΜΕΓΑΡΩΝ, το Σάββατο 12 Απριλίου 2014 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου.

Μια διαφορετική προσέγγιση της ποίησης και ποιητικής του Κωνσταντίνου Καβάφη, μια παρουσίαση της φιλοσοφικής, ιστορικής, πολιτικής και ερωτικής διάστασης του έργου του μεγάλου Αλεξανδρινού.

Η διοργάνωση της βραδιάς πραγματοποιήθηκε

με την καθοδήγηση των Φιλολόγων κας Κουμάντου, κας Μήττα, την εικαστική επιμέλεια της καθηγήτριας των Καλλιτεχνικών κας Σταυροπούλου και την τεχνική υποστήριξη του καθηγητή Πληροφορικής κου Σπανουδάκη.