Home Ερευνητικές Εργασίες (Project) Σχολικό Έτος 2014 - 2015 Η θέση της γυναίκας στη θρησκεία (Χριστιανισμός, Ισλάμ, Ινδουϊσμός, Βουδισμός)

Τμήμα B3  Α' ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ

ΑΞΟΝΑΣ : ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

Θέμα Ερευνητικής εργασίας : «Η θέση της γυναίκας στη θρησκεία (Χριστιανισμός, Ισλάμ, Ινδουϊσμός, Βουδισμός)»

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Στέλλα Κόκκαλη

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Στόχος της ερευνητικής μας εργασίας είναι να μελετήσουμε τη θέση της γυναίκας στον χριστιανισμό και στα άλλα κυρίαρχα θρησκεύματα, ισλαμισμό, βουδισμό, ινδουϊσμό, καθώς και τον γενικότερο ρόλο της οικογένειας στα συγκεκριμένα πολιτισμικά περιβάλλοντα. Κάθε ομάδα θα ερευνήσει το συγκεκριμένο θέμα μελετώντας τις βιβλιογραφικές πηγές και το οπτικοακουστικό υλικό που θα εντοπίσει σχετικά με την παρουσία και τον τρόπο προβολής της γυναίκας από τις αντίστοιχες θρησκείες, ενώ θα  προσπαθήσει να προσεγγίσει μέλη των συγκεκριμένων θρησκευτικών ομάδων, για να εξασφαλίσει συνεντεύξεις που θα διαφωτίσουν την έρευνά μας. Με τη σύνταξη ερωτηματολογίων που θα διανεμηθούν στη σχολική και τοπική κοινότητα θα διερευνηθεί ο βαθμός καθιέρωσης στερεότυπων αντιλήψεων για τις συμπεριφορές των μελών άλλων θρησκειών και θα εξεταστεί η αντιστοιχία τους ή μη με την πραγματικότητα. Στην ολομέλεια θα παρουσιαστούν τα πορίσματα της έρευνας κάθε ομάδας, με σκοπό την εξαγωγή κάποιων γενικών συμπερασμάτων και τη συγκριτική θεώρηση της θέσης της γυναίκας και του ρόλου του θεσμού της οικογένειας σε διαφορετικά θρησκεύματα. Εκτός από τη σύνταξη του κειμένου της εργασίας και για την εναργέστερη παρουσίαση των αναλογιών ή των διαφοροποιήσεων στη στάση απέναντι στο γυναικείο φύλο μεταξύ των διαφορετικών θρησκειών θα παρουσιαστούν σε αφίσα ενδεικτικά στοιχεία του συλλεγέντος υλικού και θα παρουσιαστεί θεατρικό δρώμενο μεταξύ μελών διαφορετικών θρησκευτικών κοινοτήτων, το οποίο θα δημιουργήσουν οι ίδιοι μαθητές.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΕ ΜΟΡΦΗ POWERPOINT